Wizyta u onkologa budzi zrozumiałe obawy, ale właśnie dzięki szybkiej konsultacji ze specjalistą można uniknąć najgorszego. Dobra przychodnia zapewnia wszechstronną opiekę, dzięki czemu proces leczenia jest mniej stresujący i bardziej komfortowy dla pacjentów. Gdzie szukać takich placówek?

Jaka poradnia będzie odpowiednia?

Onkologia to szeroki dział medycyny, obejmujący diagnozowanie, leczenie i profilaktykę chorób nowotworowych. Specjalista onkolog nie zajmuje się każdym rakiem, tylko zwykle koncentruje się na określonych narządach, dlatego w dobrej placówce, jak Lecznica Onkologiczna Onkolmed działają różne poradnie onkologiczne, jak np. poradnia nowotworów głowy i szyi, poradnia nowotworów piersi, poradnia nowotworów płuca i torakochirurgii.

Co jednak, gdy nie wiemy, który specjalista będzie tym właściwym? Przychodnia onkologiczna powinna oferować pacjentom sprawny system rejestracji i pełne wsparcie podczas rezerwowania wizyty – jeśli chory nie jest pewny, do jakiej poradni ma się zapisać, to właśnie pracownicy recepcji są od tego, by pomóc w znalezieniu odpowiedniego lekarza.

 

Jakie leczenie zapewnia placówka?

Po zdiagnozowaniu raka najczęściej zleca się leczenie chirurgiczne, chemioterapię, radioterapię, immunoterapię. W dobrej placówce metody leczenia dobierane są indywidualne, po kompleksowych badaniach, z uwzględnieniem wieku oraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta. Ponadto chorym nie zajmuje się tylko jeden lekarz onkolog, ale też m.in. psycholog, specjalista od leczenia bólu, dietetyk, tak aby pacjent możliwie najmniej cierpiał w trakcie leczenia i mógł szybciej powrócić do zdrowia.

Wsparcie przychodni nie kończy się na terapii – pacjent pozostaje pod stałą obserwacją specjalistów, otrzymuje wskazówki co do profilaktyki zdrowotnej, jest przyjmowany na badania kontrolne, w razie powikłań otrzymuje niezbędne leczenie.

 

Jakie badania oferuje przychodnia onkologiczna?

Diagnozy onkologicznej nie da się postawić wyłącznie na podstawie wywiadu medycznego i oględzin pacjenta. Chory musi jeszcze wykonać komplet badań i najlepiej, gdyby można było zrobić do na miejscu, w przychodni. Powszechnie zlecane badania w przypadku podejrzenia nowotworu to badania krwi i moczu, USG, rezonans, tomografia, a nowoczesne placówki oferują dodatkowo badania genetyczne.

 

Źródło: https://www.zwrotnikraka.pl/opieka-onkologiczna-w-polsce/

https://www.mp.pl/pacjent/poradnik-swiadomego-pacjenta/221271,jak-przebiega-szybka-sciezka-onkologiczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

osiemnaście − trzy =